Ždlazba1IADNA Z PODLAHOVÝCH KRYTÍN NIE JE TAK PREVERENÁ ČASOM. UŽ TISÍCE ROKOV SA ĽUDIA PRECHÁDZAJÚ PO PODLAHÁCH Z KAMENNEJ ČI KERAMICKEJ DLAŽBY.

Keramická dlažba je najvhodnejšia do vstupných priestorov, chodieb, kúpeľne, kuchyne, na terasy a ďalšie miestnosti, kde sú podlahy značne namáhané, či už mechanicky, chemicky alebo poveternostnými podmienkami. Podlahové kúrenie umožňuje použitie dlažby do obývacích priestorov i spálni. Vďaka nekonečnému množstvu rôznych kombinácii a štýlov si tak môžeme vytvoriť jedinečný priestor. Naviac použitím dlažby v celom interiéri docielime jednotu a plynulosť priestoru.


Výber a nákup

Snáď každý má vo svojom obydlí aspoň kúsok vydláždeného priestoru a tak sa každý aspoň raz za život určite stretne s nákupom dlažby. Keramická dlažba by mala slúžiť veľmi dlho, a preto je potrebné pri výbere sledovať základné kritéria a zorientovať sa v tom, aké má mať kvalitná dlažba vlastnoti, čo máme požadovať, na čo sa predajcu opýtať a čo si máme všímať. Ponuka na trhu je veľmi široká. Správny výber dlažby úzko súvisi s priestorom, pre ktorý je určená. Aká veľká je miestnosť, či je priestor členitý alebo jednoduchý, či potrebujeme miestnosť zosvetliť a samozrejme aká je naša predstava. Základnými technickými parametrami keramických dlažieb je nasiakavosť, mrazuvzdornosť, oteruvzdornosť, protišmykovosť, pevnosť v ohybe a chemické vlastnosti. Hodnoty týchto parametrov súvisia s technológiou výroby.

 

Zloženie dlažby

dlazba3Keramická dlažba sa vyrába vypaľovaním pri vysokých teplotách z kaolínov, ílov, živcov a iných prísad. Dlažba sa delí na glazovanú a neglazovanú. Neglazovanú dlažbu tvorí jedna vrstva, ktorá je po celom priereze z rovnakého materiálu. Glazovaná dlažba je vytvorená z črepu a glazúry na povrchu.

Spekané dlaždice (gres) sú známe vysokou tvrdosťou a nízkou nasiakavosťou. Vypaľujú sa pri teplote 1300 oC. Neglazujú sa, ich lesk sa dosahuje leštením.

Glazované dlaždice sa delia na jedenkrát vypaľované – ktorých čerstvý vylisovaný črep sa glazuje a až potom sa vypaľuje pri teplote 1200 oC. Dvakrát vypaľované sa vypaľujú pri teplote 1200 oC bez glazúry, potom sa glazujú a znova sa vypália pri teplote 800 oC.

Spekané glazované dlaždice spájajú najlepšie vlastnosti spekaných a glazovaných prvkov. Tzn. sú výborné po technickej stránke a zároveň dosahujú krásne povrchy.

 

Interiér alebo exteriér

Nasiakavosť a s ňou súvisiacu mrazuvzdornosť nájdeme označené v podkladoch symbolom snehovej vločky. Nasiakavosť sa uvádza v percentách. Kým pre použitie do exteriéru – na balkóny, terasy, lodžie je potrebné vyberať si len z mrazuvdzorných dlažieb do interiéru si môžme vybrať dlažbu bez ohľadu na jej nasiakavosť. Obklady a dlažby s nasiakavosťou do 0,5 % sú vhodné na použitie v exteriéri. Obklady a dlažby s nasiakavosťou 0,5 až 3% sú vhodné pre obkladanie a dlažbu do interiéru a obkladanie vonkajších stien. Kým keramika s nasiakavosťou nad 10% je vhodná len na použitie v interiéri.

 

Životnosť

Oteruvzdornosť (označenie PEI) je schopnosť dlažby odolávať mechanickému opotrebovaniu. Toto je dôležité hlavne vo vstupných priestoroch – kam si na obuvi prinášame kamienky, piesok a iné tvrdé nečistoty a tým môže dochádzať k postupnému obrusovaniu povrchu dlažby a k jej poškodeniu. Do bežných miestnosti v interiéri vyberajme dlažbu so stupňom PEI III a viac. Dlažby s oterom PEI III používajte za očistnou zónou na stredne mechanicky namáhané podlahy – obývacie priestory, chodby. Stupeň PEI VI je určený pre intenzívnejšie znečistenie vo vstupných priestoroch, pivniciach, alebo kuchyni. A stupeň PEI V sa týka podlah vysoko namáhaných oterom a znečistením – obchody, reštaurácie, pokladničné zóny. Stupeň PEI VI dosahujú iba výrobcovia špičkových technológií a s použitím veľmi kvalitných materiálov. Samozrejme dlažbu s vyšším stupňom oteruvzdornosti je možné použiť i do miestností, ktoré by inak mohli mať nižší stupeň. Pre neglazovanú dlažbu je typické, že po celej svojej hrúbke má rovnakú štruktúru a jej povrch ostane nezmenený ani miernym opotrebením. Protišmykovosť pri výbere dlažby do bežného bytu nie je tak dôležitá. Je možné použiť bežnú dlažbu. Ale napríklad osoby so zníženou schopnosťou pohybu alebo deti ocenia protišmykovú dlažbu v kúpeľniach či kuchyniach. Protišmyková dlažba je nutná v priestoroch bazéna, na terasách, balkónoch, kde hrozí možnosť pošmyknutia na vlhkej či mokrej podlahe. Protišmykové dlažby sa radia do skupín označených R9 až R13.

 

Hygiena – údržba

Keramické dlažby sa udržiavajú pomerne ľahko. Použitím keramickej dlažby je možné dokonca docieliť zlepšenie mikroklímy v byte, znížením výskytu prachu, peľu a roztočov.

 

Rozmery a spotreba

dlazba2Okrem bežného rozmeru existuje aj rozmer modulový M, do ktorého je zarátaná aj šírka škáry. Pred nákupom dlažby je potrebné mať dobre premeranú plochu pokladaného priestoru a nakupovať vždy o 10 až 15% materiálu viac ako rezervu pri rezaní pri stenách, pri poškodení alebo nečakanej dodatočnej úprave, nakoľko pri každom ďalšom vyrobenom množstve nie je garantovaný rovnaký odtieň farebnosti a presný rozmer dlažby. S rezervou hlavne počítajte u miestnosti s komplikovaným pôdorysom s množstvom rôznych výklenkov. Pri pokladaní dlažby na koso počítajte s väčšou spotrebou dlažby, ale nie je to pravidlo.

 

Vzhľad, farby, doplnky

Malé priestory opticky rozšíria malé formáty alebo mozaiky, svetlé farby a dlažba pokladaná na koso. Veľké formáty priestor zjednotia a dodajú mu vzdušnosť. Tmavá dlažba navodzuje pocit istoty a spolu s veľkými formátmi dodá miestnosti exkluzivitu. Mozaika ľahko vyrieši zaoblené hrany a tvary. Efekt optického klamu zabezpečí aj nahrádzanie štvorcového formátu obdĺžnikom. Farby úzko súvisia s typom priestoru a aký pocit majú navodiť. Dnes je už prekonaný názor, že veľké formáty nepatria do malých miestností. Zvláštnu kategóriu tvoria tzv. rektifikované dlažby s ostrými hranami – zabrúsené, rezané, pričom je dosiahnutá veľmi vysoká rozmerová presnosť umožňujúca ukladanie dlažby bez škár. Dokonalý výsledok zabezpečí použitie špeciálnych tvaroviek - soklov, lištel, hrán, rohovníkov, ktoré riešia aj najmenšie detaily.

 

Dlažba a podlahové kúrenie

Keramické dlažby sa vyznačujú vysokou vodivosťou, tzn. majú výborný tepelný odpor – teplo sa veľmi dobre akumuluje a potom pomaly uvoľňuje. Dlažba je najlepšou podlahovou krytinou pre podlahové kúrenie a naopak podlahové kúrenie je najvhodnejšie použiť pod dlažbu. A tak nás dlažba v lete príjemne chladí a v zime hreje.

 

 

Výhody dlažby

dlazba4Dlažba patrí medzi ekologické materiály, do ovzdušia neuvoľňuje škodliviny. Je odolná voči vode a chemikáliám. Vyžaduje jednoduchú údržbu a má takmer neobmedzenú životnosť.

 

Z takéhoto množstva informácií je zrejmé, že vybrať vhodnú dlažbu nie je jednoduché. Určite sa oplatí navštíviť špecializovanú predajňu, opýtať sa a nechať si poradiť od odborne školeného predajcu. Inšpirujte sa výstavnými kójami, vzorkami a katalógmi. Informujte predajcu o všetkých podrobnostiach – kam chcete dlažbu uložiť, aký veľký je priestor, v akom štýle máte zariadený interiér, aké farby preferujete a pod. – predajca by Vám mal odporučiť dlažbu, ktorá spĺňa potrebné parametre. Zároveň Vám poradí pri nákupe vhodného doplnkového materiálu (lepidlá, škárovacie hmoty, ukončovacie profily a pod.) Nákup dlažby je dlhodobá investícia, preto by ste mali venovať pozornosť technickým parametrom.

 

Na záver

Pretrváva názor, že uloženie dlažby zvládne aj zručný amatér – pri menších formátoch by to nemal byť problém. Avšak pri väčších rozmeroch je pokládka komplikovanejšia a odporúča sa zveriť ju odborníkovi. Pretože sa môže stať, že nesprávnym uložením dlažbu znehodnotíte. Až 90% všetkých reklamácii dlažieb spôsobujú chyby pri jej uložení. Ak investujete veľa peňazí do nákupu materiálu, nešetrite na pokládke.